Biuro Rachunkowe

Poradnik Przedsiębiorcy

Składka wypadkowa – nowa wysokość od 1 kwietnia 2018 r.

02.03.2018

Od 1 kwietnia 2018 r. zacznie obowiązywać nowe Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zmieni wysokość stawki ubezpieczenie wypadkowego dla 32 grup zawodowych.

Wzrost stopy procentowej składki dotyczyć będzie 4 grup:

·         działalności usługowej wspomagającej górnictwo i wydobywanie,

·         działalności związanej z rekultywacją i pozostałej działalności usługowej związanej z gospodarką odpadami,

·         transportu wodnego,

·         działalności organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostałej

·         działalności usługowej w zakresie rezerwacji i działalności z nią związanych.

W przypadku 28 grup efektem zmiany będzie obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.  

 

Zgodnie z rozporządzeniem wysokość stawki maksymalnej również ulegnie zmianie. Oznacza to, że od kwietna zmieni się wysokość składek dlapłatników składek zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych . Nowa składka ubezpieczenia wypadkowego będzie ustalana według stawki 1,67%.

 

O ostatecznej wysokości stopy procentowej składki wypadkowej dla płatników składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych i byli zobowiązani do składania ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe decydować będzie zarówno stopa procentowa ustalona dla grupy działalności, jak i indywidualny wskaźnik korygujący ustalany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Pozostali płatnicy składek samodzielnie ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla nich stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi tyle, co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której płatnik należy.

 

Nowe składki w obniżonej wysokości zaczną obowiązywać od kwietnia 2018 roku. Pierwszą płatność składek w zmienionej wysokości wykonamy w miesiącu maju. W marcu i kwietniu należy dokonać przelewów do ZUS zgodną z dotychczasowymi stawkami.

 

Katarzyna Kargol

Księgowy

 

Więcej: https://www.kadry.abc.com.pl/zmiany-w-prawie/od-1-kwietnia-nizsza-skladka-wypadkowa,118625.html , http://www.pit.pl/1202-nowa-wysokosc-skladki-wypadkowej-od-1-kwietnia-2018-roku-17639/ , https://zus.pox.pl/zus/obnizka-skladki-wypadkowej-od-kwietnia-2018-r.htm , http://kadry.infor.pl/wiadomosci/773013,Skladka-wypadkowa-zmiany-od-1-kwietnia-2018-r.html ,

lista aktualności

Kontakt

Telefon/Faks: (17) 864 23 25

Telefon kom.: 519 171 307

Telefon kom.: 505 241 495

 

UWAGA ZMIANA ADRESU!

ul. Reformacka 8

35-026 Rzeszów

E-mail:

 

Mapa dojazdu

Wspieramy

hospicjum podkarpackie
 

 
 

Sprawdź aktualne promocje!


promocje w biurze rachunkowym rzeszow

IdeoProjekt:
CMS Edito Powered by: