Biuro Rachunkowe

Poradnik Przedsiębiorcy

Podatkowe skutki darowizny środka trwałego

21.04.2015

Przedsiębiorca może przekazać w darowiźnie zarówno towar jak i środki trwałe wykorzystywane w działalności gospodarczej. Należy jednak zaznaczyć, że darowizna dokonana przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczna nie generuje przychodu, ponieważ zbycie składników majątku w drodze darowizny jest bezpłatne.

Inaczej jest w przypadku podatku VAT - otóż darowizna wywołuje określone skutki na gruncie podatku od towarów i usług co oznacza, że dla celów VAT przekazanie składników majątku, w tym środków trwałych w formie darowizny, traktuje się jak dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT (jeżeli przy nabyciu tego towaru podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w całości lub w części).

Jeżeli natomiast chodzi o koszty podatkowe, to należy wskazać, że darowizna środka trwałego jest co prawda nieodpłatną formą zbycia. Dlatego jej przekazanie wyznacza datę zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych jeżeli środek trwały będący przedmiotem darowizny nie został jeszcze całkowicie zamortyzowany. Nie skutkuje ona jednak koniecznością korekt zmniejszających koszty o dotychczas dokonane odpisy.

 

Katarzyna Pomykała

Księgowy

 

Więcej: http://poradnik.wfirma.pl/-jakie-skutki-podatkowe-wywoluje-darowizna-srodka-trwalego

lista aktualności

Kontakt

Telefon/Faks: (17) 864 23 25

Telefon kom.: 519 171 307

Telefon kom.: 505 241 495

 

UWAGA ZMIANA ADRESU!

ul. Reformacka 8

35-026 Rzeszów

E-mail:

 

Mapa dojazdu

Wspieramy

hospicjum podkarpackie
 

 
 

Sprawdź aktualne promocje!


promocje w biurze rachunkowym rzeszow

IdeoProjekt:
CMS Edito Powered by: